Wayang golek

Loutky wayang golek v Muzeu asijského umění v San Francisku

Wayang golek je jedno z tradičních sundánských loutkářských umění, jež pochází ze Západní Jávy v Indonésii. Na rozdíl od jiných typů stínových loutkových představení neboli wayangů, kde se k výrobě loutek používá buvolí kůže, se loutky pro wayang golek zhotovují ze dřeva. Wayang golek je na Západní Jávě velmi oblíbený, zvláště v oblasti Pasundan.[1][2] Dnes se wayang golek stal důležitou součástí sundánské kultury.

UNESCO vyhlásilo 7. listopadu 2003 představení wayang včetně ploché loutky z kůže wayang kulit, ploché dřevěné loutky wayang klitik a trojrozměrné dřevěné loutky wayang golek za Mistrovské dílo ústního a nehmotného dědictví lidstva. Na oplátku UNESCO požádalo Indonésii, aby tuto tradici zachovala pro budoucnost.[3]

  1. Wayang Golek Kesenian Tradisional Dari Jawa Barat. negerikuindonesia.com. Dostupné online [cit. 2020-06-29]. (indonésky) 
  2. Wayang Golek Cepak Warisan Tak Lekang Waktu Bagi Generasi Muda. kompas.com. Dostupné online [cit. 2020-07-08]. (indonésky) 
  3. "Wayang puppet theatre", Inscribed in 2008 (3.COM) on the Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity (originally proclaimed in 2003) [online]. UNESCO [cit. 2021-03-25]. Dostupné online. 

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy